Szkoła Podstawowa im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej

Strona główna
W górę
Informacje
Rekrutacja
Oddziały przedszkolne
Dla Rodziców
Historia
Patron
Dokumenty szkolne
Szkoła Odkrywców Talentów
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Świetlica
Pedagog i psycholog
Sekretariat
Pracownicy
Gazetka
Kalendarz
Absolwenci
Dzwonki
Pracownia ekologiczna
Gmina Ksawerów
UE- Fundusze
Publikacje
Do pobrania
Ciekawe strony
Kontakt
Ogłoszenia
Oferta pracy
Petycje

 


Podręczniki 2016/2017

ARCHIWUM 2013-2014

ARCHIWUM 2014 - 2015

Rok szkolny 2015 / 2016

 

 

Dobiegł końca kolejny rok wytężonej pracy, kolejny rok biegu po wiedzę i nowe umiejętności. Nareszcie długo oczekiwane wakacje, czas zasłużonego odpoczynku uczniów i nauczycieli. Dziękując wszystkim za wspólną pracę, za wysiłek i wspólnie spędzony czas, życzymy Wam, aby wakacje były spokojne, bezpieczne i pełne radosnych przeżyć.                                  

   Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

 

24 czerwca z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016 o godz. 8.00 odbędzie się msza święta,

a o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość w naszej szkole.

Serdecznie zapraszamy!

 

Turniej klas I  - III

Z okazji zbliżającego się roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole został zorganizowany Turniej klas I- III. Uczniowie podzieleni zostali na trzy kategorie: klasy pierwsze, drugie i trzecie. W konkurencjach, nasi zawodnicy musieli wykazać się zarówno szybkością, zręcznością i gibkością. Siły były bardzo wyrównane i ciężko było wyłonić zwycięzców, gdyż każdy dawał z siebie wszystko. Do świetnych wyników przyczynił się niewątpliwie wspaniały doping koleżanek i kolegów, który dodawał skrzydeł zawodnikom. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w zawodach!

Gminny Festyn

Uczniowie   reprezentowali szkołę  podczas  Gminnego Festynu.

Dziękujemy przedszkolakom z grupy pani Dagmary Sobańskiej i Grażyny Siary, uczniom  z klasy II a pani E. Skrobiszewskiej, II b Katarzyny Sałacińskiej i III b Agnieszki Kubickiej, chórowi pana Piotra Kilańskiego oraz grupie pana Pawła Kasznickiego.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział ich dzieci w festynie i wspaniałe reprezentowanie szkoły.

 

 

WOLSKI  HIT FESTIWAL

DLA MAMAY I TATY

 

10 czerwca dzieci z grupy Biedronek, klasy IIb i IIIb zorganizowały festiwal dla swoich rodziców. Wydarzenie to było niezwykłe i wyjątkowe. Dla gości wystąpiły znakomite gwiazdy estrady: Maryla Rodowicz, Jerzy Połomski, Zenek Martyniuk. Michael Jackson.

 W postacie wcieliły się dzieci a klasy IIb i IIIb wykazując się talentem wokalnym, aktorskim i tanecznym. Swoje niewątpliwe talenty zaprezentowały również przedszkolaki . Były wiersze, piosenki, taniec. Na scenie nie zabrakło dziecięcych uśmiechów, barwnych chust i mydlanych  baniek pełnych marzeń rodziców i dzieci. Ogromną niespodzianką dla wszystkich gości był występ tatusiów z córkami z grupy Biedronek. Wspaniały taniec w ich wykonaniu wzruszył każdego widza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Wolskiego Hit Festiwalu.

 

Wychowawcy : Agnieszka Kubicka, Katarzyna Sałacińska, Dagmara Sobańska

 

 

 

Egzotyczna wyprawa przedszkolaków i klas I - więcej...

 

„Nie daj się wypalić”

W minionym roku szkolnym podczas godzin wychowawczych w klasach IV-VI  została przeprowadzona międzyszkolna kampania informacyjna o  szkodliwości „Dopalaczy”. Uczniowie dzięki uprzejmości Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego otrzymali ciekawe materiały w postaci ulotek informujących o: skutkach sięgania po dopalacze, mitach i faktach na temat tych substancji psychoaktywnych i sposobach ich działania. Sprawdzeniem  zdobytej wiedzy naszych uczniów, była wspólna prezentacja, którą mamy przyjemność zaprezentować na naszej stronie, przygotowana metodą grupową, podczas zajęć lekcji informatyki:

PREZENTACJA

 

Spotkanie klasy VI z Policjantką nt. odpowiedzialności wynikającej  z rozprowadzania dopalaczy.

Dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej w Pabianicach, uczniowie klasy VI mieli przyjemność  8 czerwca 2016 r. spotkać się z panią Policjant sierż. sztab. Aleksandrą Białkowską z Wydziału ds. Nieletnich, która przeprowadziła w naszej szkole zajęcia z zakresu profilaktyki odnośnie „Dopalaczy”. Uczniowie naszej najstarszej klasy dowiedzieli się m. in. jakie zagrożenia może nieść aklimatyzacja w nowej szkole (gimnazjum), pani Policjantka poruszyła tematy znęcania się psychicznego, kradzieży, problemu używek (dopalaczy) i odniosła się do skutków prawnych - zwłaszcza w kontekście osób nieletnich - wymienionych czynów oraz szerokich ich konsekwencji.

Ponadto uczniowie mieli okazję porozmawiać z panią Policjantką o przemocy w szkole, akceptacji, plotkach, imprezach, filmowaniu i prześladowaniu.

 Pani Aleksandro bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

 

 

 

Bezpieczne wakacje w sieci: „Czy jesteś (nie)bezpieczny w sieci?”

W ostatnim tygodniu czerwca podczas zajęć wychowawczych oraz lekcji przyrody nasi uczniowie klas IV-VI , wzięli udział w lekcji multimedialnej „Czy jesteś (nie)bezpieczny w sieci?”. Podczas interaktywnych zajęć uczniowie uczyli się współpracy pracując w 5 osobowych grupach. Metodą burzy mózgów zastanawiali się wspólnie: czym jest cyberprzemoc i gdzie można się spotkać  z takim zachowaniem?, zapoznali się z prezentacją multimedialną „Czy jesteś (nie)bezpieczny    w sieci?” oraz otrzymali do domu Zasady Bezpiecznego Korzystania z Internetu.

Celem zajęć było: zrozumienie przez uczniów problematyki cyberprzemocy, uświadomienie zagrożeń  i konsekwencji płynących z niewłaściwego korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych, wyjaśnienia dzieciom, dlaczego nie wolno podawać swoich danych osobowych i innych  informacji o sobie w Internecie, wyposażenie uczniów w umiejętność korzystania z nowoczesnych technik komunikowania się, oraz w wiedzę gdzie i jak szukać pomocy w przypadku zagrożenia, bycia ofiarą bądź świadkiem cyberprzemocy, uświadomienie dlaczego ważne jest reagowanie, na każdy przejaw przemocy z wykorzystaniem nowych technologii.

Bezpiecznych wakacji w sieci!

 

 

Lekcja w terenie

Uczniowie z klasy IV wybrali się pod opieką nauczycielki przyrody na lekcję terenową do lasu. Na wyprawę przygotowano atlasy roślin i zwierząt , lupy, lornetki, kompasy i  karty pracy. Dzieci uczyły się oznaczać gatunki drzew iglastych i liściastych, poznały warstwy lasu oraz obserwowały owady i ptaki. Udało się nawet dostrzec żuki, borówki czernice i grzyby. Uczniom bardzo podobały się zajęcia przeprowadzone bezpośrednio w środowisku naturalnym. Byli zachwyceni  tym wszystkim co zobaczyli i usłyszeli, poczuli jak bije zielone serce przyrody.

 

Nasza górska przygoda!

W czerwcu klasy II oraz klasa III „b” wybrały się na wspólną wycieczkę krajobrazową do Wisły i jej okolic. Po drodze uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak produkuje się zapałki,  do czego się ich używa oraz przekonać się, że z zapałek mogą powstać dzieła sztuki. Wszystkie te ciekawostki czekały na nas w Muzeum Zapałek w Częstochowie. Po przebytej podróży na dzieci czekały niezapomniane przygody i odrobina adrenaliny podczas intensywnego spaceru w parku linowym w Wiśle. Odwiedziliśmy także między innymi „Chatę Kawuloka”, „Koronkarkę” w Koniakowie, Zamek Prezydenta Polski w Wiśle, Muzeum Adama Małysza i Muzeum Nadleśnictwa w Szczyrku. Uczniowie mieli również okazję rozwijać swoją wiedzę i umiejętności przez samodzielne czytanie miejscowych legend i przewodników turystycznych, dzięki którym mogli uczestniczyć w planowaniu trasy. Dodatkową formą relaksu i dobrej zabawy dla dzieci była profesjonalna dyskoteka zorganizowana na terenie pensjonatu.  Na zakończenie górskiej wycieczki wszyscy podróżnicy wjechali kolejką na górę Żar, aby podziwiać widoki i nacieszyć się świeżym powietrzem. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili odrobinę zmęczeni, ale z dużym bagażem wiedzy i ciekawych przygód.

 

Spotkanie z pszczelarzem

16 maja 2016 r. do naszej szkoły zawitał pszczelarz – pan Bartłomiej Piotrowski. Poprowadził on bardzo ciekawe zajęcia dla klas: II a, II b i III b przybliżające uczniom zwyczaje pszczół oraz zawód pszczelarza. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tym jakże pożytecznym i ważnym dla ludzkości owadom oraz przywdziać strój pszczelarza. Duża aktywność i zaangażowanie uczniów w lekcję została wynagrodzona i wszyscy mogli skosztować miód wprost z pasieki. Bardzo dziękujemy panu Bartłomiejowi za tą jakże ciekawą lekcję.

 

 

„Mama w Alei”

 W maju odbył się finał konkursu plastycznego zorganizowanego przez Komendę Hufca ZHP w Pabianicach pt. ”Moja Mama”. Do udziału w nim zgłosiły się uczennice kl. III a –Maja Fijałkowska i Weronika Jachuła.

Miło nam poinformować, że Weronika zdobyła wyróżnienie, a jej dzieło zostało zakwalifikowane do ścisłego finału 100 najlepszych prac z 1400 portretów, które nadesłano. Dodatkowym wyróżnieniem było umieszczenie portretu wykonanego przez nasza koleżankę w Alei Pabianickich Mam. Galeria ta umieszczona została naprzeciw Urzędu Miasta Pabianic i mogą ja podziwiać wszyscy przechodzący mieszkańcy, gdyż zorganizowano ją „na powietrzu”.

 

Wyróżnienie dla Oli

Aleksandra Śpiewak, uczennica klasy IV SP w Woli Zaradzyńskiej zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Książka marzeń na zakładce” zorganizowanym przez pabianicką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Zakładka, którą wykonała Ola, zachęcała do przeczytania książki jednego z jej ulubionych autorów, Karla Martina Widmarka, pt. „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”. Nagrody i dyplomy zostały wręczone podczas corocznego happeningu promującego czytelnictwo „Zaczytaj się w Pabianicach”.

 

 

Konsultacje rodziców  z nauczycielami

Zapraszamy  rodziców na indywidualne rozmowy z nauczycielami o postępach  dziecka w nauce.

Konsultacje odbędą się 19 maja od godz. 16.30 do godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Młodzi patrioci nagrodzeni

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej uczestniczyli w XXII Ogólnopolskim Młodzieżowego Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę” organizowanym przez PTTK w Pabianicach.

I miejsce kategorii prac multimedialnych zajęła Małgorzata Chudy z klasy VI, autorka prezentacji poświęconej życiu swoich dziadków. Wyróżnienie w kategorii prac literackich otrzymała Kinga Kisiel z klasy VI, a IV miejsce zajęła Aleksandra Chudy z klasy V. Nagrody specjalne otrzymały: Dominika Lisowska (kl. IV) i Martyna Gruszczyńska (kl. V).

Małgorzata Chudy zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu, w którym otrzymała wyróżnienie w kategorii prac multimedialnych.

Prace konkursowe powstawały pod opieką Sylwii Krieger.

Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy nagrodzeni młodzi patrioci odebrali podczas podsumowania etapu miejsko-powiatowego 15 kwietnia 2016.

Naszym uczniom gratulujemy kolejnego sukcesu.

Sposoby wzmacniania więzi rodzinnych

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do występów dzieci przygotowanych dla rodziców czy dziadków, którzy z ogromnym wzruszeniem oglądają swoje pociechy wcielające się w różne postaci. Ale jak często można oglądać teatrzyk rodziców przygotowany specjalnie dla zaproszonych gości? Widowisko pt. "Witajcie w naszej bajce" przygotowali rodzice dzieci grupy „Misie”, których do wspólnego występu namówiła Grażyna Siara wychowawczyni grupy. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Grę rodziców uzupełniły fantastycznie dobrane stroje oraz oprawa muzyczno - ruchowa w wykonaniu dzieci klasy pierwszej i grupy przedszkolnej. Zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie.

W widowisku brali udział:

Król- Tomasz Kruk,

Królewna – Maria Waszkiewicz – Beze,

Wróżki – Sylwia Sasiak, Katarzyna Karcz, Małgorzata Grzelak, Urszula Chudy,

Czarodziej – Barbara Florczak,

Pszczółki – Magdalena Sobczak, Iwona Swędrak,

Kaczka Dziwaczka – Teresa Borek,

Żaby – Monika Sieroszewska, Ewa Barańska, Ireneusz Chudy, Janusz Maląg.

Następnie dzieci przedszkolne, dzieci z klasy pierwszej oraz kółka teatralnego zabawiały publiczność śpiewając piosenki, recytując i przedstawiając krótkie scenki.

Dziękując wszystkim Dyrektor Małgorzata Koperek powiedziała: -Nasze dzieci widziały wiele teatrzyków, w których grali profesjonalni aktorzy, ale Wy byliście najlepsi. Gratuluję!

Występujący Rodzice mogli być z siebie naprawdę dumni.

-Próby do przedstawienia odbywały się w godzinach popołudniowych, ale zaangażowanie wszystkich oraz przemiła atmosfera tych spotkań przeszły moje oczekiwania- mówi wychowawczyni grupy „Misie” –Spektakle przygotowywane przez rodziców to wielkie wydarzenie dla dzieci. Dzięki wspólnym próbom rodzice mieli szansę się lepiej poznać, z kolei dzieci czują się przyjemniej w placówce, gdy widzą, że ich rodzice występują – dodaje. Wysiłek wszystkich został zrekompensowany uśmiechami i fantastyczną atmosferą, jaka panowała na sali. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy goście otrzymali dekoracyjne korony wykonane przez dzieci. Przy ciepłym napoju i słodkim poczęstunku zorganizowanym i przygotowanym przez rodziców spędziliśmy miłe chwile.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie podczas organizacji imprezy i życzymy dużo radości, uśmiechu, na co dzień oraz nieskończonej pociechy z dzieci.

                                                                                           Grażyna Siara i Elżbieta Stachelska

 

Bezpieczne dziecko

W marcu uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami pochylili się nad tematyką bezpieczeństawa dziecka w różnych miejscach i sytuacjach. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach zajęcia dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa dla dobra własnego i innych. Uczniowie wykonali różnorodne prace plastyczne przypominające o zagrożeniach w otaczającym ich świecie oraz o sposobach unikania tych zagrożeń. Każda klasa miała okazję przekazać nabytą przez nich wiedzę swoim rówieśnikom i podzielić się swoimi przemyśleniami o niebezpieczeństwach. Uczniowie, którzy wykazali się najwyższym poziomem wiedzy o bezpieczeństwie otrzymali dyplomy. Każde dziecko dostało również odblaskową kamizelkę, która ma za zadanie uczynić uczniów widocznymi na drodze.

W poszukiwaniu tradycji, historii i wiosny…

W marcu uczniowie klas II „b” i III „b” wybrali się w podróż historyczną do Muzeum Miasta Pabianic, gdzie mieli okazję bliżej zapoznać się z tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. Pracownicy działu etnografii przygotowali dla uczniów pokaz multimedialny, który miał na celu poszerzenie wiedzy z zakresu polskich tradycji i obrzędów wielkanocnych. Na uwagę zasługiwały także licznie przedstawione eksponaty, np.: śmigusówki, pisanki, palemki, wycinanki, malowanki. Zajęcia miały również rolę wyjaśniającą funkcje spełniane przez muzeum, zapoznanie z pracownikami i zasadami przechowywania zbiorów.  Wszyscy uczniowie opuścili muzeum z własnoręcznie wykonanymi wycinankami. Po zajęciach dzieci udały się do pobliskiego parku im. Juliusza Słowackiego w celu poszukiwania pierwszych zwiastunów wiosny. Lekcja przyrody zakończyła się wspaniałą zabawą na placu zabaw. W drodze powrotnej uczniowie mieli również okazję posłuchać krótkich opowieści związanych z mijanymi obiektami, tworzącymi historię miasta Pabianic.

wychowawczynie

Informacja dla rodziców - przerwa międzyświąteczna

Informujemy, że nauczyciele  pełnią dyżur świetlicowy 24, 25  i 29 marca 2016 r. w godzinach 7.00-16.20.

 

Zwycięstwo naszych BASKETEK

 

Dnia 01.03.2016r. uczennice Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej po raz kolejny zagrały mecz towarzyski w mini piłkę koszykową ze Szkołą Podstawową z Ksawerowa. Mecz ten miał szczególne znaczenie gdyż wygrana miała być przepustką do Mistrzostw Powiatu. Dziewczęta z obu szkół podeszły do tego spotkania z dużym zaangażowaniem. Zawodniczki z Woli wygrały 42 do 9 i tym samym zagrają już 15 marca b/r w Mistrzostwach Powiatu Pabianickiego.

 

Dla Babci i Dziadka: „Czerwony Kapturek”

Po raz kolejny dzieci z grupy „Biedronki”, uczniowie z kl. II „b” i III „b” połączyły siły, aby zabrać swoich najbliższych w niezapomnianą wirtualną podróż. Tym razem dzieci zaprosiły Kochane Babcie i Kochanych Dziadków do teatru na spektakl pt. „Czerwony Kapturek” . Obfitował on w wiersze, piosenki i układy taneczne.  Dzięki ciekawym strojom, które doskonale odzwierciedlały grane postacie, każdy widz mógł poczuć się jak w prawdziwym teatrze i przenieść się wodzami wyobraźni do chatki babci Czerwonego Kapturka.  Nasi mali artyści dali z siebie wszystko, ale jednogłośnie stwierdzili, że było warto.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierali wychowawców  i zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu tej imprezy, a szczególnie pani dyrektor Małgorzacie Koperek.

 

 

Zajęcia otwarte w klasie II b

 Rozpoczęcie nauki w szkole to wielkie przeżycie, któremu mogą towarzyszyć obawy i niepewność. Aby tych złych emocji było jak najmniej rodzice i nauczyciele powinni przygotować  dziecko do przekroczenia murów szkoły. Stworzyć warunki umożliwiające poznanie szkoły i warunków w niej panujących. Wychowawcy w naszej placówce wychodzą naprzeciw tym potrzebom. W lutym,  dzieci z grup przedszkolnych „Biedronki ” i „Misie”  udały się z wizytą do klasy II „b” aby zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w szkole. Drugoklasiści opowiedzieli o zwyczajach panujących podczas zajęć lekcyjnych i na przerwach . Dzieci z grup przedszkolnych miały także okazję wcielić się w rolę ucznia: początkowo podczas zabaw na dywanie, natomiast później – każdy mógł zasiąść w szkolnej ławce. Przedszkolaki przekonały się, że nauka w szkole nie musi być nudna. Uczniowie z klasy II oraz dzieci z grup przedszkolnych wspólnie brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych oraz zabawach matematycznych. Przedszkolaki  rozwiązywały także zagadki przygotowane przez drugoklasistów, a bezbłędne odpowiedzi świadczyły o ich szerokiej wiedzy.

 

 

Eksperymenty na zakończenie karnawału

9 lutego na zakończenie karnawału  uczniowie z naszej szkoły  mieli  okazję wziąć udział w pokazowych zajęciach naukowych ‘Science’.

Być może od marca ruszą u nas zajęcia dla uczniów z klas I- III. Zajęcia poprowadzi kadra największego dziecięcego laboratorium w Polsce – Wytwórni Przyszłości Science. Zajęcia Science to połączenie eksperymentów, robotyki, programowania, logiki, matematyki, przyrody, majsterkowania, kosmologii i elektryki. A wszystko to z wykorzystaniem elementów języka angielskiego. Każdy mały naukowiec wykona samodzielnie trzy zadania naukowe i pozna kilka nowych słówek w języku angielskim. Wytwórnia Przyszłości gwarantuje widowiskowe zajęcia wraz z wykorzystaniem autorskich narzędzi, odczynników i wyposażenia oraz bogactwo tematów i zagadnień z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: Lego, Dumel Discovery Robot, VeX HeXBug, Arduino. 

 

Programy profilaktyczne

 

W minionym I semestrze roku szkolnego 2015/2016 uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w kolejnych dwóch programach profilaktycznych realizowanych przez firmy zewnętrzne. Obok opisanych już wcześniej programów: „Cukierki” oraz „Zanim spróbujesz”, mieli przyjemność uczestniczyć w „Debacie” oraz interaktywnym przedstawieniu profilaktycznym „Zaczarowany komputer”. 

 

 Program profilaktyczny „Debata alkoholowa” dla klasy V i VI

 

Zajęcia zrealizowane przez zaproszonych do naszej szkoły gości, terapeutów z Centrum Profilaktyki i Psychoterapii PERSPEKTYWA. Program profilaktyczno-edukacyjny „Debata” został w obecnym roku szkolnym zrealizowany dla najstarszych uczniów naszej szkoły -  klas  V i VI.

Ów  program, wybrany z powodu struktury, zawiera  cztery wiodące strategie profilaktyczne wg W. Hansena: pracą nad przekształceniem przekonań normatywnych, osobiste postanowienia, cenione wartości – zachowania destrukcyjne, wiedzę o konsekwencjach.

Podczas zajęć, uczniom przekazane były podstawowe informacje na temat szkodliwości konsekwencji zażywania substancji psychoaktywnych oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę dzieci miały możliwość zweryfikować znane im mity oraz przekonania normatywne dotyczące używania środków uzależniających. Biorąc aktywny udział w ćwiczeniach z elementami treningu asertywności, uczestnicy uczyli się odmawiania środków psychoaktywnych oraz jak radzić sobie z naciskiem grupy rówieśniczej.

 

Przedstawienie profilaktyczne  „Zaczarowany komputer”  zrealizowane przez Teatr Króla  z Łodzi

 

Po raz kolejny ku entuzjazmowi dzieci zawitał do nas zaprzyjaźniony Teatr Króla, tym razem z przedstawieniem profilaktycznym „Zaczarowany komputer”. Odbiorcami spektaklu byli  uczniowie klas I-III. Świetlica szkolna dzięki bogatej scenografii i świetnej grze aktorskiej zamieniła się  w zaczarowaną krainę. Dzieci na godzinę czasu przeniosły się do niej,  biorąc żywy udział w interaktywnym przedstawieniu, dzięki licznym włączeniom do zabawy teatralnej mali widzowie stali się częściowo  bohaterami opowieści. Spektakl profilaktyczny, swą wartką i wciągającą, humorystyczną momentami fabułą uświadomił uczniom jak bardzo szkodzą zdrowiu wymyślone przez człowieka substancje psychoaktywne i dlaczego nie należy ich używać. Dzieci żywo, entuzjastycznie reagowały, na akcję toczącą się na scenie  i podpowiadały postaciom dobre rozwiązania.

 Zabawa karnawałowa

 Tradycyjnie, tuż przed feriami odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły. W piątek, 5 lutego od samego rana o piękną dekorację sali gimnastycznej zadbała Rada Rodziców, która podjęła się organizacji całego balu karnawałowego. W dekorowaniu pomagali również uczniowie.

    W karnawałowej scenerii, przy pięknej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, Spiderman`ów, czarodziejek i  cyganek.

  Wspaniała muzyka sprawiła, że bawili się zarówno mali, jak i dorośli. Tanecznymi krokami chwalili się nawet nauczyciele pracujący w naszej szkole. Zabawę uprzyjemnił  poczęstunek przygotowany przez  Radę Rodziców.

Zebrania z rodzicami

Serdecznie zapraszamy na zebrania wychowawców z rodzicami, które odbędą się 11.02.2016 roku.

 Zebrania z wychowawcami  odbędą się w następujących salach:

klasa I A - sala nr 15 - godz. 16.30

klasa I B-  świetlica - godz.16.30

klasa II A - sala nr 12 - godz. 16.30

klasa  II B - sala nr 11 - godz. 16.30

klasa III A - sala nr16 - godz. 17.00

klasa III B - sala nr 19 - godz. 16.30

klasa IV- sala nr 18 - godz. 17.00

klasa V - sala nr 6 - godz. 16.30

klasa VI - sala nr 10 - godz. 17.00

 

Lekcja przyrody online z Antarktyki

Uczniowie z klasy IV i VI brali udział we wspaniałej i  nietypowej lekcji przyrody online z Antarktyki pt. „Stacja im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”. Transmisja odbyła się 27 stycznia w godz. 11.00-11.50. Została zrealizowana za pomocą  narzędzia do transmisji Cisco Webex, udostępnionego przez Scientix.

Transmisję poprowadzili pracownicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego, prowadzonej przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN.

Dagmara Bożek-Andryszczak  uczestniczka wyprawy do Antarktyki przedstawiła  nam najważniejsze informacje,  a oto jej wypowiedź „Czy wiecie, że Polska posiada dwie stacje polarne? Jedną, w Arktyce, na Spitsbergenie uczniowie kojarzą pewnie z projektu EDUSCIENCE. Ale jest jeszcze kolejna i to oddalona o ponad 14 tysięcy kilometrów od Polski. Gdzie? Na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce – Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego".

 W czasie transmisji uczniowie poznali  osoby pracujące w Stacji, dowiedzieli się, jak można się tam dostać, jak wyglądają poszczególne zabudowania oraz do czego służą. Zobaczyli też kilka filmów z okolic stacji, w tym jeden z pingwinami.

Dziękujemy Instytutowi Geofizyki PAN - SCIENTIX  za umożliwienie nam brania udziału w tak niezwykłym przedsięwzięciu  webinarium o Polskiej Stacji  Antarktycznej im. Arctowskiego., z niecierpliwością czekamy na następne.

SCIENTIX - lekcja online film z webinarium

 

Sobotnie popołudnie w strażnicy

W sobotnie popołudnie strażnica OSP w Woli Zaradzyńskiej była wypełniona po brzegi. Inicjatorem noworocznego spotkania z najstarszymi mieszkańcami naszej gminy byli druhowie OSP w Woli Zaradzyńkiej. Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej „MISIE” oraz dzieci z koła teatralnego ozdobiły spotkanie barwnym programem artystycznym. Miło było posłuchać jak młode pokolenie wzrasta w szacunku dla starszych. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły seniorom czerwone serduszka, które własnoręcznie wykonały.

Cieszymy się, że dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich możliwości aktorskich i tanecznych dla najstarszych mieszkańców gminy. To wielka radość dla nas nauczycieli - uczyć młode pokolenie szacunku i miłości dla starszego człowieka. Z doświadczenia i mądrości starszych ludzi korzystamy dzisiaj my,  a w przyszłości pokolenie najmłodszych.

 

 

II miejsce w II KONKURSOWYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD i PASTORAŁEK DLA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO „Kolędujemy razem”

 

II miejsce  w kategorii szkół podstawowych dla chóru ze Szkoły Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej w II KONKURSOWYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD i PASTORAŁEK DLA SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO „Kolędujemy razem”.

 Jury konkursu poinformowało, że w przeglądzie uczestniczyło 917 osób - uczniów i nauczycieli województwa łódzkiego z 87 szkół i placówek oświatowych: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedszkoli, zespołów szkół specjalnych oraz młodzieżowych domów kultury. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom wykonawców, bardzo ciekawe aranżacje, akompaniamenty na żywo, doskonałą emisję, dobór repertuaru do możliwości głosowych uczniów. Ilość nagrodzonych uczestników Przeglądu świadczy o doskonałym przygotowaniu uczniów przez nauczycieli, dyrygentów, instruktorów. 

Gratulujemy  laureatom uczennicom i uczniom z chóru  pięknego wykonania kolęd. Nauczycielowi muzyki panu Piotrowi Kilańskiemu gratulujemy oryginalnej, autorskiej aranżacji ,wspaniałego akompaniamentu  i  przygotowania dzieci do występu.

 

Międzyszkolny Konkurs Kaligraficzny „O laur Jana Długosza” 

został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej. Okazją do przypomnienia osoby kronikarza i jego twórczości było ustanowienie przez Sejm RP roku 2015 rokiem Jana Długosza. Celem konkursu było przybliżenie postaci i dzieła Jana Długosza oraz jego związków z Pabianicami, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności pięknego pisania piórem, doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, estetycznego pisma, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, uwrażliwianie na piękno pisma odręcznego, rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.  Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych w Petrykozach, Bychlewie, Guzewie, Pawlikowicach, Woli Zaradzyńskiej i SP 13 w Pabianicach w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria - uczniowie klas II szkół podstawowych, II kategoria - uczniowie klas III szkół podstawowych, III kategoria - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Zadaniem uczniów klas II i III szkół podstawowych było samodzielne napisanie na kartce piórem lub długopisem wskazanego w regulaminie tekstu „Nazwa Polski” (Źródło: Jan Długosz: Bitwa Grunwaldzka) na kartce z zeszytu w trzy linie formatu A5 jednostronnie, dowolnym kolorem atramentu. Uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie własnoręcznie napisać dołączony do regulaminu tekst do wyboru „Król Władysław” lub „Zakończenie dzieła”
( Źródło: Jan Długosz: Bitwa Grunwaldzka) piórem, piórkiem, długopisem na papierze gładkim formatu A4, jednostronnie. Pierwsza litera tekstu, tzw. inicjał miała być wykonana ozdobnie w kolorze. Praca mogła zawierać także bordiury lub miniatury. Obowiązywał zakaz używania korektora i długopisu zmazywalnego. Do konkursu przystąpiło aż 63 uczniów w tym 14 z klas III, 25 z klas II. Jury w składzie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarzy oceniało prace uwzględniając wyznaczone kryteria oceny prac tj.: staranność i płynność pisma, dopełnienie kształtów liter, estetyka i właściwe połączenia literowe, jednolitość pochylenia tekstu bądź kroju pisma prostego, utrzymywanie się w liniaturze, poprawność odwzorowania tekstu, poprawność graficzna, ortograficzna i interpunkcyjna, oryginalność kroju pisma, czytelność pisma, staranność i oryginalność elementów graficznych, ogólne walory estetyczne pracy.

W kategorii klas II:

·       I miejsce  - Julia Forc- SP Pawlikowice

·       II miejsce - Aleksandra Rydygier- SP Guzew

·       II miejsce-  Zofia Krawczyk- SP Wola Zaradzyńska

·       III miejsce- Wiktoria Biniek- SP Wola Zaradzyńska

·       III miejsce -Karolina Bednarska- SP Petrykozy

·       III miejsce- Piotr Socha- SP Guzew

·       Wyróżnienia- Zuzanna Gąsiorek- SP Wola Zaradzyńska

·       Wyróżnienie- Antonina Walczak-  SP Wola Zaradzyńska

 W kategorii klas III:

·       I miejsce  Dominika Karkowska – SP Petrykozy

·       II miejsce – Antoni Pokrywka – SP Petrykozy

·       II miejsce –Łukasz Figiel- SP- Petrykozy

·       III miejsce- Zuzanna Bednarczyk- SP Petrykozy

·       Wyróżnienie- Aleksandra Fuks – SP Bychlew

·       Wyróżnienie- Kinga Łagiewska- SP Petrykozy

W kategorii klas IV-VI:

·       I miejsce  - Krystian Guziak- Pawlikowice

·       II miejsce – Patrycja Depcik- SP Guzew

·       II miejsce- Marta Koziara – SP Bychlew

·       II miejsce- Julia Łuczyńska- SP Pawlikowice

·       III miejsce- Martyna Gruszczyńska- SP Wola Zaradzyńska

·       Wyróżnienie- Patrycja Mirowska- SP Guzew

·       Wyróżnienie- Michalina Świerczyńska –SP Bychlew

·       Wyróżnienie- Zuzanna Wojna- SP Bychlew

Gratulujemy wszystkim laureatom, dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Wyrażamy ogromną wdzięczność dla nauczycieli i rodziców uczniów, którzy wspierali uczestników konkursu w wykonaniu trudnego dzieła kaligraficznego. Wszystkie prace potwierdziły duże zaangażowanie uczniów i ich nauczycieli w wykonanie prac ze szczególną starannością.  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowanie za udział, a nauczyciele za przygotowanie uczniów do konkursu.

Bardzo dziękujemy koleżankom nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej paniom: Agnieszce Kubickiej, Katarzynie Sałacińskiej, Elżbiecie Skrobiszewskiej, Monice Zuchorze za pracę w Jury i pomoc w rozstrzygnięciu konkursu.                                                

                                                                    Organizatorki, nauczycielki bibliotekarki M.Koperek i S.Krieger

 

 

Konsultacje

 

Serdecznie zapraszamy rodziców na konsultacje z nauczycielami, które odbędą się 28.01.2016 roku od godz. 16.30 do godz. 18.00.

 

Matematyka na śniegu

Uczniowie klasy III „b” wybrali się 8 stycznia na nietypową lekcję matematyki, która odbyła się wśród śnieżnego puchu. Oczywiście nie odbyło się bez pierwszej w tym roku tradycyjnej, ale bezpiecznej bitwy na śnieżki oraz zimowej rozgrzewki gimnastycznej. Jednak prawdziwym celem zajęć było rysowanie na śniegu figur geometrycznych i obliczanie ich obwodów. Do tego celu uczniowie mogli wykorzystać stopy, dłonie lub plastikową łopatę do odśnieżania. Podczas oceny wykonania zadania liczyła się dokładność pomiarów, oraz wielkość figury, ponieważ świadczyła ona o większej trudności w obliczeniu obwodu. Nauczyciel przymykał jednak oko na idealny kształt boków i kątów figur, ponieważ śnieg okazał się dość trudnym materiałem plastycznym. Zwycięzcą tej zabawy został uczeń Patryk Kowalski, którego trójkąt osiągnął obwód 78 stóp. Uczniowie podczas zajęć nie tylko świetnie się bawili, ale również wykorzystali swoją energię do utrwalenia wiedzy na temat poznanych figur geometrycznych oraz obliczania ich obwodów.

Wychowawczyni

 

 

Wigilia przy gitarowej strunie

 

22 grudnia w klasie III „b” podobnie jak w innych klasach odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Tradycyjnie tego dnia uczniowie zasiedli przy wspólnym wigilijnym stole, na którym w tym roku zagościły przede wszystkim same zdrowe potrawy. Pośród nich wyróżniały się aromatyczne owoce, pierniczki i sałatki z obniżoną zawartością soli i cukru. Wszystko po to, aby uczniowie w trakcie świątecznych spotkań z rodziną mogli pochwalić się zdrowiem ciała i prężnym umysłem. Na stole nie zabrakło światełka bożonarodzeniowego, a pod obrusem pachnącego sianka. Do wspólnego kolędowania oraz dzielenia się opłatkiem dołączyli do nas rodzice uczniów. Składamy im za to serdeczne podziękowania. Na uczestników wigilijnego spotkania czekała również wspaniała niespodzianka. Mogli oni wziąć udział w małym koncercie kolęd, który przygotowała dla nich uczennica klasy- Julia Jantoń. Dziewczynka zagrała na gitarze najpopularniejsze polskie kolędy i w subtelny sposób wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. Koncert został nagrodzony niekrytym zadowoleniem i wzruszeniem  uczniów, rodziców oraz wychowawczyni. Św. Mikołaj również nie zapomniał o uczniach klasy III „b”. Najwyraźniej nikt w tym roku nie zasłużył na przysłowiową „rózgę”, ponieważ wszyscy otrzymali podłogowe plakaty do kolorowania. W ten sposób św. Mikołaj zadbał o rozwój zdolności plastycznych każdego ucznia klasy.

                                                                                                                                                                                    Wychowawca

 

 

SZKOLNE JASEŁKA

 

Koniec grudnia to czas szczególny, w którym każdy z nas na swój sposób przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Tradycją naszej szkoły są już  Jasełka - przedstawienie mające na celu przybliżyć historię narodzin Jezusa.

W tym roku inscenizację przygotowała katechetka pani Joanna Drab wraz z uczniami klasy 5 oraz uczniami śpiewającymi kolędy i pastorałki z klas I- III. Na scenie mogliśmy zobaczyć: Maryję, Józefa, pasterzy, Archanioła, chór Aniołów.

Całość przedstawienia wzbogaciła przepiękna scenografia wykonana przez panią Justynę Maślankiewicz- Górną - szkolnego plastyka, a także chór śpiewający kolędy pod kierownictwem pana Piotra Kilańskiego.

 

 

                

Informacja dla rodziców - przerwa międzyświąteczna

Informujemy, że nauczyciele  pełnią dyżur świetlicowy w okresie między świętami w dniach 23, 28, 29, 30 grudnia 2015 r. w godzinach 7.00-16.20 oraz 24 (Wigilia) i 31 (Sylwester) grudnia 2015 r. w godzinach 7.00-13.00.  Należy zgłosić w sekretariacie potrzebę opieki ucznia w wolnych dniach.

 

Charytatywne andrzejki

    Z okazji zbliżających się andrzejek, 26 listopada  Samorząd Szkolny zorganizował dyskotekę. Zabawie tej przyświecał szczytny cel – zbieranie tzw. „złociaków” na akcję „Góra Grosza”,  z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Uczestnicząc w akcji Góra Grosza szkoła czerpie następujące korzyści:

Efekt wychowawczy - uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

Efekt integracyjny - możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.

Efekt prestiżowy - o naszej akcji dużo mówi się w mediach. Staniecie się uczestnikami wielkiej ogólnokrajowej inicjatywy na rzecz dzieci z domów dziecka.

Dzięki profesjonalnej oprawie muzycznej oraz zabawnym konkursom wszystkim dopisywał dobry humor i towarzyszyła temu świetna zabawa. Samorząd Szkolnym gorąco dziękuje wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tej imprezy, a przez to umożliwili uczniom na oderwanie się od codziennych obowiązków.

 

Książki naszych marzeń

Nasza szkoła przy udziale Urzędu Gminy Ksawerów przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez MEN pt. „Książki naszych marzeń", którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów.

 

II miejsce Aleksandry Śpiewak z klasy IV

    W Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie nagród w wojewódzkim  konkursie plastycznym "Być jak Długosz" w ramach kampanii "Łódzkie czyta".

    Konkurs „Być jak Długosz” przygotowany został w ramach kampanii „Łódzkie Czyta” z okazji obchodów Roku Jana Długosza. Organizatorami konkursu byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Wydawnictwo Literatura. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

    Myślą przewodnią konkursu była popularyzacja legend zapisanych na kartach „Roczników, czyli Kronik słynnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza, zwrócenie uwagi na historię i piękno języka polskiego jak również rozwijanie i prezentowanie umiejętności artystycznych dzieci oraz inspirowanie ich do aktywności twórczej.

    W konkursie wzięło udział 102 dzieci z Łodzi i województwa łódzkiego. Nasza uczennica Aleksandra Śpiewak  z klasy IV  zajęła II miejsce.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

             

 

Unihokej z rodzicami

    W naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, opiekunów i pracowników szkoły. Uczniowie klasy III „b” zaprosili gości na zajęcia z zakresu wychowania fizycznego.

    Wychowanie fizyczne, kultura fizyczna, ruch i aktywne spędzanie czasu z dziećmi to tematy, na które w dzisiejszym świecie należy zwrócić szczególną uwagę. Wiadomo, że sport nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie
i samopoczucie psychiczne. U dzieci w wieku szkolnym sport między innymi zapobiega i koryguje wady postawy, wpływa na wzrost masy mięśniowej i ilości substancji energetycznych w mięśniach, zwiększa odporność na zmęczenie i choroby, powoduje szybszą odnowę sił, pobudza pracę ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia. Także dorośli powinni pamiętać, że aktywność fizyczna gwarantuje dłuższą młodość organizmu, silniejsze kości oraz narządy wewnętrzne. W związku z tym uczniowie klasy III „b” pragnęli zachęcić wszystkich do uprawiania sportu w postaci wspólnych gier zespołowych. Dzieci zaprezentowały swoją zręczność i szybkość  podczas ćwiczeń wykorzystujących kij i piłkę do unihokeja. Jest to jedna z ich ulubionych gier sportowych, a kij i piłka hokejowa to dla nich doskonałe rekwizyty do wspólnej zabawy.

    Podczas wspólnej gry i zabawy uczniowie udowodnili, że troska o bezpieczeństwo i dobrą zabawę rówieśników stanowi dla nich wielką wartość. Zajęcia zakończyły się pełnym wrażeń i zdrowej rywalizacji meczem, który potrwał 2 tercje i zakończył się wynikiem 2:5. Lekcja wychowania fizycznego okazała się wyśmienitą zabawą dla uczniów i obserwatorów zajęć.

wychowawczyni

 

 

Wiatromierze w pracy

    23 listopada uczniowie  z klasy IV podczas zajęć przyrodniczych sprawdzali działanie wiatromierzy. Wykonali je w domu wraz
z rodzinami.  Była to dodatkowa dobrowolna rodzinna praca domowa z przyrody. Doprowadziła ona do współpracy wielu pokoleń. Efekty pracy były fantastyczne.

     Dziękujemy za tak pięknie i pomysłowo wykonane wiatromierze! Rodzinom za poświęcony pracy czas należy się szóstka.

 

 

„Niepodległość znaczy wolność…”

Uroczystość gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się 10 XI 2015r. w Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej. Zgromadzeni goście, rodzice uczniów, społeczność uczniowska i nauczyciele mieli okazję wspólnie uczestniczyć w radosnym świętowaniu 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wszystkich zebranych przywitała Przewodnicząca Rady Gminy Ksawerów Pani Maria Wróbel wraz z dyrektorem szkoły Małgorzatą Koperek. Następnie patriotyczne przemówienie wygłosił Wójt Gminy Ksawerów Pan Adam Topolski. W podniosłej atmosferze i przy nastrojowym oświetleniu ciepłych płomieni świec rozpoczęła się część artystyczna. Pięknymi wykonaniami patriotycznych pieśni a capella popisał się szkolny chór. Do wspólnego śpiewania Roty, Pierwszej Brygady oraz pieśni Piechota O mój rozmarynie przyłączyli się nie tylko uczniowie, ale także goście. Do zadumy skłoniła zebranych animowana Historia Polski Tomasza Bagińskiego (źródło: https://youtu.be/stEuQamTLXw). Solistki chóru, Ola Rydz, Oliwia Borowiak i Martyna Gruszczyńska zaśpiewały utwór Niepodległość- trudne słowo, a Mateusz Strzelec zagrał na klarnecie. Uczniowie klas starszych recytowali wiersze, a uczniowie klasy II „b” przypomnieli Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy. Pokaz z białymi i czerwonymi szarfami wykonały przedszkolaki z grupy „Misiów”. Finałowym akcentem uroczystości była Piosenka o Ojczyźnie w wykonaniu uczniów z klasy III „b”, ułożenie przez dzieci napisu NIEPODLEGŁOŚĆ oraz film Polska jest piękna Bogaczewicz Film Studio (źródło: https://youtu.be/Qbu_FRg8vuU).

Akademia była naprawdę wzruszająca, ale również pełna radosnego patriotyzmu.

Uroczystość przygotowali nauczyciele: Agnieszka Kubicka, Katarzyna Sałacińska, Marzanna Ludziejewska, Elżbieta Skrobiszewska, Grażyna Siara, Justyna Maślankiewicz Górna, Piotr Kilański, Paweł Kasznicki i Sylwia Krieger pod kierunkiem Małgorzaty Koperek oraz uczniowie SP w Woli Zaradzyńskiej, chórzyści i recytatorzy. Wśród zaproszonych gości była Pani Anna Angel – Przyjaciel Szkoły.

Mimo awarii elektryczności, która przeszkodziła nam w pewnym momencie, akademię udało się dokończyć dzięki szybkiej reakcji i pomocy Prezesa OSP Pana Jana Wawrzko i Naczelnika OSP w Woli Zaradzyńskiej Pana Przemysława Kłaniewskiego, którzy  użyczyli agregatu, za co BARDZO DZIĘKUJEMY!

 Dziękujemy również Mamom uczniów, które przygotowały dla wszystkich słodki poczęstunek.

 

 

E-PODRĘCZNIKI

Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z darmowymi "e-podręcznikami" na stronie http://www.epodreczniki.pl/begin/ .

Dzięki nim wzbogacicie i usystematyzujecie swoją wiedzę. Warto! Znajdziecie tam zdjęcia, filmy i ciekawe wiadomości.

 

Sprawozdanie z Mistrzostw Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt

16 listopada nasza szkoła wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt, które odbyły się w sali gimnastycznej Gimnazjum w Ksawerowie. Poza naszą szkołą w zawodach tych udział wzięły następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 17 w Pabianicach, Szkoła Podstawowa nr 14 w Pabianicach, Szkoła Podstawowa w Dobroniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pabianicach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.

I miejsce- Szkoła Podstawowa nr 1 w Pabianicach

II miejsce- Szkołą Podstawowa w Woli Zaradzyńskiej

III miejsce- Szkoła Podstawowe nr 5 w Konstantynowie Łódzkim

IV miejsce- Szkoła Podstawowa nr 17 w Pabianicach

V miejsce –Szkoła Podstawowa nr 14 w Pabianicach

VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Dobroniu

 

Naszą szkołę w zawodach reprezentowali: Weronika Kirsz, Anna Ulman, Małgorzata Chudy, Anna Jaczech, Martyna Jahn, Oliwia Borowiak, Julia Racka, Klaudia Buldecka, Martyna Gruszczyńska, Kinga Pietrasiak, Nadia Pomykała, Amelia Kołodziej. Drużynę do zawodów przygotował Paweł Kasznicki.

 

Bohaterowie na portrecie – wyniki konkursu plastycznego

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym pod hasłem „Portret mojego ulubionego bohatera literackiego”. Zarówno temat, jak technika kolażu bardzo się uczniom spodobały i napłynęło wiele pięknych prac. W klasach I-III wyróżnieni zostali: I miejsce - Julia Jahn (kl. III a), II miejsce - Zuzanna Tyczko (kl. II b), III miejsce - Wiktoria BiniekNadia Gacka (kl. II a). W klasach IV-VI na I miejscu znalazła się praca Dominiki Muszyńskiej (kl. V), II miejsce - Zuzanna Tomaszewicz (kl. V), Dawid Sobczak (kl. IV) i Kinga Kisiel (kl. VI), a III miejsce - Magdalena NadolskaWiktoria Kunka (kl. IV) i Nadia Pomykała (kl. V).

Dodatkowo nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu będzie pokonkursowa wystawa kolaży, która zostanie przygotowana w grudniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach.

Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w konkursie i gratulujemy sukcesu.

Sylwia Krieger

 

Zebrania z rodzicami

Serdecznie zapraszamy na zebrania wychowawców z rodzicami, które odbędą się 19.11.2015 roku..

 Zebrania z wychowawcami  odbędą się w następujących salach:

klasa I A - sala nr 15 - godz. 16.30

klasa I B-  świetlica - godz.16.30

klasa II A - sala nr 12 - godz. 16.30

klasa  II B - sala nr 11 - godz. 16.30

klasa III A - sala nr16 - godz. 17.00

klasa III B - sala nr 19 - godz. 16.30

klasa IV- sala nr 18 - godz. 16.30

klasa V - sala nr 6 - godz. 17.00

klasa VI - sala nr 10 - godz. 17.00

 

 

Supersmurfna wycieczka przedszkolaków oraz uczniów klasy I „a” i I „b”

do Teatru Muzycznego w Łodzi

 

Nasze dzieciaki wybrały się na wycieczkę autokarową do Teatru Muzycznego w Łodzi na przedstawienie pt. „Smurfowisko”. Droga była daleka, ale autokar rozbrzmiewał rozmowami i dzielnie ją pokonaliśmy. Przedstawienie muzyczno - taneczne o naszych kochanych smurfach i wstrętnym Gargamelu, który na dodatek ciągle polewał nas wodą, przysporzyło nam wiele radości i wrażeń. Smurfy wyglądały megasmurfnie i robiły smurfne zamieszanie, uciekając przed Gargamelem i jego kocurem Klakierem. Poznaliśmy również mamę Gargamela, tak samo jak i on niecierpiącą smurfów. Na szczęście, pomogła jednak Papie Smurfowi odczarować smurfy i przywrócić porządek w Smurfowej Dolinie. Całą drogę do domu opowiadaliśmy sobie o tym smurfnym przedstawieniu, a w szkole wysmurfowaliśmy smurfne kolorowanki. To był supersmurfny dzień ;-)

 

E.Kapuścińska

Wybory Miss i Mistera 2015/2016

 

30 października odbyły się wybory Miss i Mister Szkoły 2015. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej została powitana tańcem nowoczesnym w wykonaniu organizatorów imprezy z kółka teatralnego. Kandydatki z każdej klasy rywalizowały w wielu konkurencjach. Oceniane były przez jury w składzie: pan Paweł Kasznicki, pani Agnieszka Kubicka, pani Katarzyna Sałacińska oraz przedstawicielka rodziców pani Maria Gruszczyńska. Na wstępie dziewczęta zaprezentowały się w strojach wzbudzając zachwyt zgromadzonych. Najpiękniejsze musiały wykazać się dyplomacją wypowiedzi, prezentacją posiadanego talentu oraz sprawnością sportową. Nie wszystkim kandydatkom udała się ta sztuka. W efekcie ustalono:
GRUPA STARSZA
MISS SZKOŁY – OLIWIA BOROWIAK Z KL. VI

MISS PUBLICZNOŚCI – NIKOLA MUDZO Z KL. V

GRUPA MŁODSZA
MISS SZKOŁY – LENA MISZCZAK Z KL.IA

MISS PUBLICZNOŚCI – ZUZANNA NEJMAN Z KL. IIIA

    Do konkursu na Mistera Szkoły 2015 przystąpiło 9 chłopców. Chłopcy niezwykle wesoło prezentowali się w swoich strojach. Do rywalizacji stanęli z zapałem. Wykazywali się prezentacją posiadanego talentu, sprawnością sportową oraz umiejętnościami tanecznymi.

W efekcie jury ustaliło:

GRUPA STARSZA

MISTER SZKOŁY – ALEKSANDER KOŁODZIEJ –KL. IV

MISTER PUBLICZNOŚCI – MATEUSZ STRZELEC – KL. VI

GRUPA MŁODSZA

MISTER SZKOŁY – JAKUB BEZE KL - III

 

GRATULUJEMY!

 

 

 

Filcowe bransoletki z logo naszej szkoły

 

W poniedziałek i wtorek (12 i 13.10.2015r.) zaczęliśmy robić bransolety z logo naszej szkoły - białym krukiem na białej książce oraz czarnym tle. Organizatorami współpracy z naszymi uczniami były Panie Agnieszka Śpiewak oraz Klaudia Nejman. Pomocnikami byli uczniowie z klasy VI: Natalia Podobińska, Klaudia Buldecka, Bartek Balczerowski, Julka Rusinkiewicz i Martyna Jahn.

            Bransolety były robione na maszynach, które obsługiwali  uczniowie - pomocnicy. Uczniowie z klas I -VI  sami wybierali kolorowe ozdoby i napy, na które zapinane są bransoletki.

Żółte, czerwone i zielone bransolety miały wzbudzić w dzieciach kreatywność i pomysłowość oraz w oryginalny sposób promować szkołę. Były niespodzianką dla wszystkich uczniów i nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ufundował je anonimowy  sponsor  współpracujący z  Radą Rodziców. Serdecznie  dziękujemy Paniom Agnieszce Śpiewak i Klaudii Nejman za czas poświęcony tej wspólnej z uczniami pracy oraz życzliwemu szkole sponsorowi!

                                                                                                        Uczniowie

    

 

Konkurs Ortograficzny w Ksawerowie

Reprezentacja klasy VI uczestniczyła w XII Gminnym Konkursie Ortograficznym w Gimnazjum w Ksawerowie.  Uczniowie „wzięli na rogi” byki i byczki w trudnym dyktandzie oraz zagadkach ortograficznych i zmierzyli się z późnojesienną pluchą, czmychaniem chyłkiem donikąd i pogróżkami w półśnie. Nasze plany zwycięstwa obróciły się wniwecz, ponieważ drużyna zajęła w konkursie trzecie miejsce.

 

 

 

Nasi chórzyści w Teatrze Wielkim

W czwartek, 29 października, członkowie Chóru Szkolnego oraz czwartoklasiści uczestniczyli w pierwszej Lekcji Chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi. Uczniowie mieli okazję ćwiczenia głosu pod kierunkiem Dawida Jarząbka, kapelmistrza chóru Opery Łódzkiej. Dyrygent pokazał, jak profesjonalnie przygotować się do występu na estradzie, poprzez różne ćwiczenia rozgrzewające mięśnie krtani, twarzy, karku, pleców oraz struny głosowe. W sposób dowcipny mobilizował do wspólnej pracy przez zabawne zajęcia ruchowe. Rozgrzani i chętni do śpiewania uczniowie wrócili do szkoły wprost na próbę chóru.

Sylwia Krieger

Piotr Kilański

 

Wspomnienie Papieża

Uczniowie naszej szkoły oddali hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas obchodów Dnia Papieskiego. Uczniowie klas II i IV pod kierunkiem katechetki Joanny Drab przygotowali wierszowaną biografię Świętego. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i wspomnienia ks. proboszcza Grzegorza Adamka o Janie Pawle II. Na zakończenie razem zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń papieża, „Barkę”.

 

Lekcja historii „na żywo”

18 października w naszej szkole odbyła się nieco inna niż zwykle lekcja historii. Przybył bowiem do nas „wojownik grecki”, aby przybliżyć nam historię i kulturę antycznej Grecji. Ów wojownik zapoznał nas również z kolekcją replik broni. Najciekawszym momentem był pojedynek stoczony między uczniem klasy VI Mateuszem Strzelcem a starożytnym wojownikiem… nasz Mateusz nie dał się jednak zaskoczyć. Potem uczniowie próbowali swoich sił  w trzymaniu dość ciężkiego narzędzia do walki… były to ciężkie kule z kolcami. Znowu niezawodnym okazał się Mateusz Strzelec. Wszyscy uczestnicy pokazu wyszli na pewno bogatsi o wiedzę o starożytnej Grecji i spędzili czas w wesołej atmosferze.

E.Skrobiszwska

 

 

Jesień w II a

Uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą przygotowali i zaprezentowali się w przedstawieniu pt.”Jesień”. W wtorek 29 października dzieci wystąpiły dwukrotnie. O godzinie 10.00 uczestnikami przedstawienia byli rodzice, dziadkowie oraz p. Dyrektor M. Koperek, a godzinę później uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z wychowawcami oraz zastępcą Dyrektora p. M. Ludziejewską . Mieliśmy wszyscy ogromną tremę, ale po każdej z części zebraliśmy gromkie brawa. Przestawienie było okraszone muzyką poważną oraz trzema piosenkami o tematyce jesiennej. Na pewno młodszym uczestnikom przedstawienia przybliżyliśmy tematykę jesieni. W przedstawieni brały udział wszystkie dzieci, które były przepięknie przebrane. W solowych piosenkach wystąpiły I. Lisowska i Z. Krawczyk. Wszyscy uczniowie wkrótce otrzymają płyty z nagranym przedstawieniem, co będzie na pewno miłym wspomnieniem na długie jesienne wieczory.

E. Skrobiszewska

 

Przyjdź, posłuchaj, przyłącz się!

W naszej szkole kolejny rok działa szkolny chór.  Utalentowani wokalnie uczniowie klas IV-VI w poniedziałki i wtorki ćwiczą głos pod kierunkiem p. Piotra Kilańskiego. Uczą się pieśni i piosenek, które wykonują podczas uroczystości szkolnych, a także będą prezentować w konkursach pozaszkolnych.

Zapraszamy również młodsze dzieci do wspólnego śpiewania i promowania szkoły pięknym wokalem.

Na zachętę zapraszamy do obejrzenia nagrania z występu chóru podczas Dnia Edukacji Narodowej.

 

Piotr Kilański

 

Ślubowanie klas I

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której pasowano uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Pani dyrektor Małgorzata Koperek i pani wicedyrektor Marzanna Ludziejewska pasowały pierwszaków ogromnymi ołówkami przewiązanymi biało-czerwonymi wstążkami. Przejęci uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i w skupieniu wysłuchali słów zachęty do pilnej nauki oraz życzeń wielu szkolnych sukcesów, które padły z ust pani dyrektor. Następnie zachwycili zgromadzonych gości programem artystycznym złożonym z piosenek i wierszy.

Podczas uroczystości głos zabrali także przybyli goście: Przewodnicząca Rady Gminy pani Maria Wróbel, Wójt Gminy Ksawerów pan Adam Topolski oraz kierownik Referatu Oświaty pani Monika Sroczyńska.

 

Nasze krakowskie przygody

8 października klasy II i III wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Był to nie tylko doskonały sposób na integrację oraz wymianę doświadczeń czterech grup klasowych, ale również niezapomniana przygoda. Zwiedzany przez uczniów Kraków jest drugim co do wielkości oraz jednym z najbardziej interesujących i najczęściej odwiedzanych miast Polski. To pełne ciekawostek miasto odkryło przed uczniami naszej szkoły swoje tajemnice i miejsca, o których nie można zapomnieć. Zobaczyliśmy między innymi Rynek Główny z gęstą siecią urokliwych uliczek, stojący na rynku kościół Mariacki, znane na całym świecie Sukiennice oraz zachwycającą bogactwem architektury Drogę Królewską od Bramy Floriańskiej aż po Wawel. Wiele pozytywnych emocji wywołał Hejnał usłyszany z Wieży Mariackiej jak również wizyta w Smoczej Jamie. Ta ostatnia wprowadziła uczestników wycieczki w uwielbiany przez dzieci świat fantastyki i legend. Uczniowie przywieźli z wycieczki nie tylko piękne pamiątki, szerokie uśmiechy, ale również wiedzę, którą mogli zaprezentować podczas quizu zorganizowanego w trakcie drogi powrotnej. Naszą krakowską przygodę zakończyliśmy w doskonałych nastrojach. Wskazywały na to ochoczo rozbrzmiewające, wspólnie wyśpiewane piosenki o tematyce dziecięcej.

Wychowawczynie i opiekunowie

 

 

„Cukierki” - program profilaktyczny klasa III A i III B

 

5 października 2015 r. w naszej szkole gościli terapeuci i instruktorzy  z łódzkiego „Centrum Profilaktyki i Psychoterapii – PERSPEKTYWA”  którzy podczas czterogodzinnych warsztatów z klasami III A i III B zrealizowali  program profilaktyczny p.t. "Cukierki". Program ten jest oficjalnie rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

"Cukierki" to program profilaktyczny oparty na bajce p. Agnieszki Grzelak. W czasie zajęć dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje i rozwijały tym samym samodzielne i twórcze myślenie. Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń związanych ze świadomym i niezamierzonym sięganiem po substancje psychoaktywne i tym samym  promowaniem zdrowego stylu życia. Dzieci metodą dramy aktywnie uczyły się, również  postaw dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi i  nabywały świadomości, że takie osoby  mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu, oraz ćwiczyły sposoby asertywnej odmowy.

Aktywne zabawy, w których wszyscy uczestniczyły dzieci sprzyjały integracji zespołów klasowych oraz podniesieniu samooceny własnej uczniów. Mamy nadzieję, że udział w programie profilaktycznym "Cukierki" przyczyni się do właściwych wyborów dzieci w przyszłości. W najbliższej przyszłości planowane jest również spotkanie realizatorów programu z rodzicami uczniów – na które gorąco zapraszamy.

 

 

Program profilaktyczny ZANIM SPRÓBUJESZ klasa V i VI

Również 5 października 2015 r. terapeutka p. Dorota Karp z Centrum „PROGRES” rozpoczęła w naszej szkole w klasie V realizację  programu profilaktycznego „Zanim spróbujesz”. Program także posiada rekomendacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Uczniowie klas V i VI podczas dwugodzinnych warsztatów zaznajamiali się z informacjami  o środkach uzależniających i mechanizmach uzależnienia, przedstawionych przez realizatorkę w postaci miniwykładu. Następnie w trakcie odgrywania scenek, praca w małych grupach uczniowie aktywnie ćwiczyli umiejętności służące podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji, umiejętność  radzenia sobie  z trudnościami oraz trenowali przyjmowanie postaw związanych z wyborem zdrowego stylu życia. 

 

W poszukiwaniu „Darów Jesieni”

Uczniowie klasy III „b” wybrali się na spotkanie z Panią Jesień do Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach. Tam czekały na nich specjalnie przygotowane zajęcia warsztatowe, wprowadzające dzieci w kolorowy i inspirujący świat złotej jesieni. Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowania naturą, kształtowanie postawy poszanowania dla przyrody, uwrażliwianie na jej piękno oraz rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej dzieci. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie czym charakteryzuje się praca biblioteki i dowiedzieć się jak można z niej korzystać. Pokazali także, że już doskonale wiedzą jak kulturalny uczeń zachowuje się w miejscu publicznym. Każdy z uczestników spotkania miał okazję wziąć udział w zabawach edukacyjnych, ruchowych, quizach i zagadkach. Uczniowie czytali na głos wiersze, oglądali prezentacje multimedialne i ilustrowane ksiązki o tematyce jesiennej. Informacje były przekazywane uczniom w bardzo różnorodny sposób i przeplatały ze sobą wiedzę z zakresu różnych edukacji. Biblioteka okazała się skarbnicą wiedzy. Zajęcia pozwoliły nie tylko uporządkować i przypomnieć wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych, ale również przyswoić nowe, wartościowe informacje. Uczniowie wrócili z zajęć bardzo usatysfakcjonowani. III „b” już nie może się doczekać kolejnej wizyty w bibliotece!

Wychowawczyni

 

 

Biblioteka rządzi!

 

 Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest pod hasłem „Biblioteka rządzi!”.

   Biblioteka zaprasza do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym dla klas IV-VI „Portret mojego ulubionego bohatera literackiego” (w technice kolażu, z użyciem różnorodnych materiałów) oraz do wspólnego wybierania książek naszych marzeń i stworzenia plakatu pełnego propozycji ciekawych tytułów, a może  i rysunków. W klasach IV-VI wybierzemy członków aktywu bibliotecznego, który będzie pomagał w bibliotece, a uczniowie klas VI wezmą udział w II Czytelniczej Grze Miejskiej.

   Przez cały miesiąc zapraszamy też do regularnego odwiedzania Biblioteki.

 

Gra Czytelnicza 2015

 

   W piątek, 2 października 2015, w Parku Słowackiego w Pabianicach  odbyła się II Czytelnicza Gra Miejska. Dwójka uczniów z naszej szkoły, która brała udział w grze, to Kuba Stec i Gosia Chudy. Tematem były księżniczki i książęta.  Czytelnicza Gra Miejska jest zabawą, której zadaniem jest zachęcenie uczniów do czytania książek, przypominającą podchody. Zadań było dziesięć (zadania na następnej stronie). Wszyscy uczestnicy tej łamigłówki musieli zmierzyć się z ich rozwiązaniem. Nie było łatwo, ale bez duchowego wsparcia mam, tak sprawnie by nam nie poszło. Niestety, mając liczbę punktów 80 wylądowaliśmy na czwartym miejscu. Opiekunami naszych uczniów były panie Urszula Chudy i Jolanta Stec (mamy uczniów), za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również pani Sylwii Krieger, która była też współorganizatorką zabawy, za zgłoszenie dzieci do konkursu.

 

 

Memoriał Lekkoatletyczny 2015

 

24 września w naszej szkole odbył się  XVI Memoriał lekkoatletyczny im. Jana Szperny, w którym wzięło udział  6  szkół: Szkoła Podstawowa z Ksawerowa,  Piątkowiska, Petrykoz, Pawlikowic, z Bychlewa i  Woli Zaradzyńskiej,

   Z dużą radością powitano pomysłodawcę i inicjatora memoriału oraz trenera Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego  „SPRAWNI” w jednej osobie pana Stanisława Dzwoniarka.

   Reprezentantami naszej szkoły byli: Weronika Kirsz, Inga Zborowska, Małgorzata Chudy, Martyna Jahn, skład chłopców to: Bartosz Ratajczyk,  Norbert Mach, Filip Maciaszek, Paweł Oleksiewicz, a opiekunem był p. Paweł Kasznicki.

   Memoriał składał się z trzech konkurencji lekkoatletycznych: rzutu piłeczką palantową, skoku w dal i biegu na 60 metrów. Podczas tych zawodów jak co roku nie zabrakło fantastycznej rywalizacji, a także wyłoniło się wiele talentów lekkoatletycznych, i pobito wiele własnych rekordów. Dwie nasze zawodniczki w skoku w dal zajęły: Inga Zborowska II miejsce, Małgorzata Chudy III miejsce.

Rada rodziców przy Szkole Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej ufundowała Puchary i medale za co bardzo dziękujemy!

Wyniki zawodów lekkoatletycznych przedstawiają się następująco:

I miejsce  SP Ksawerów

II miejsce SP Piątkowisko

III miejsce SP Wola Zaradzyńska

IV miejsce SP Petryków

V miejsce SP Bychlew

 

 

Sprzątanie świata

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej wraz z opiekunami  wzięli udział  w „Sprzątaniu Świata – Polska 2015” -  ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. „Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracaliśmy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

            W środę 23 września zostały posprzątane z udziałem przedszkolaków i uczniów (214 osób) okolice szkoły oraz ul. Świerkową, Miodową, Leśną i mjr. Hubala. W worki i rękawice uczestników akcji wyposażyła Gmina Ksawerów.

Co roku akcja ,,Sprzątanie Świata” przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także przyczynia  się do poprawy stanu sanitarno-porządkowego terenów objętych sprzątaniem. Uczniowie widzą dużą zmianę w zachowaniu mieszkańców, w tym roku mniej było dzikich wysypisk.

Uczniowie wiedzą o tym, że są częścią przyrody, powinni ją poznawać, odkrywać i chronić. Zwracają uwagę na to, że regularne segregowanie odpadów to ratowanie środowiska.

 

 

Książka pt. "Sznurek Jurka"I. Sikiryckiego wykonana przez panią Sylwię Krieger

Pamięci  września 1939r…

W 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczniowie klasy V (Amelia  Kołodziej, Oliwia Florczak, Martyna Gruszczyńska, Aleksandra Rydz oraz Natalia Fiks wraz z opiekunem Elżbietą Skrobiszewską  uczestniczyli w uroczystości z okazji 1 września. Przedstawiciele naszej szkoły złożyli kwiaty pod pomnikiem 15 Pułku Piechoty  Wilków w Ksawerowie. Uroczystość   odbyła się na terenie GDKzB w Ksawerowie. Rozpoczęła się  przemówieniem Wójta Gminy Ksawerów, a następnie krótką częścią artystyczną zakończoną złożeniem kwiatów przez  zgromadzone delegacje.

 

PIERWSZY SPACER HISTORYCZNY

W sobotni , słoneczny poranek 5 września 2015r uczniowie klas: IV ,V, VI uczestniczyli w PIERWSZYM SPACERZE HISTORYCZNYM  odbywającym się pod hasłem „Nie dajmy zginąć poległym”.  Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów z klas IV-VI. Byliśmy najliczniejszą delegacją szkolną.Spotkaliśmy się przy starej kamienicy przy ul. Żeromskiego w Ksawerowie. Tam wysłuchaliśmy historii  ostrzelanego  w czasie wojny domu i z tego miejsca  udaliśmy się grupami w kierunku GDKiB w Ksawerowie. Po drodze dochodziliśmy do punktów harcerskich, gdzie wykonywaliśmy zadania o charakterze historycznym. np. układaliśmy obrazek z puzzli. Nasz marsz zakończyliśmy przy pomniku 15 Pułku Piechoty,  gdzie zapaliliśmy znicz. Byliśmy dumni, że uczestniczyliśmy w pierwszym marszu historycznym, i choć w małym stopniu oddaliśmy cześć pamięci  ludziom, którzy polegli w obronie Naszej Małej Ojczyzny- Ksawerowa.

Narodowe Czytanie "Lalki"

W piątek , 4 września, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa. Podczas lekcji języka polskiego wspólnie czytali fragmenty pierwszego i drugiego rozdziału wielkiej realistycznej powieści epoki pozytywizmu. Nie było łatwo, ale chętni uczniowie poradzili sobie z nie najłatwiejszym tekstem. Szczególnie zaciekawił młodych czytelników wynik procesu o lalkę, o którym opowiadała im polonistka. Byli wśród nich i tacy, którzy przypomnieli odtwórcę roli Wokulskiego, niedawno zmarłego aktora, Jerzego Kamasa. Nasi uczniowie dowiedzieli się, kto napisał powieść oraz poznali pojęcie realizmu. Obejrzeli także wystawę różnych wydań „Lalki” ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz uczennic klasy VI, Kingi Kisiel i Oliwii Borowiak.

 

 

 

 

Zebrania z rodzicami

Serdecznie zapraszamy na zebrania wychowawców z rodzicami, które odbędą się 10.09.2015 roku..

Zebranie  ogólne rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej. Następnie  zebrania z wychowawcami  odbędą się w następujących salach:

klasa I A - sala nr 15

klasa I B-  sala nr 18

klasa II A - sala nr 11

klasa  II B - sala nr 12

klasa III A - sala nr16

klasa III B - sala nr 19

klasa IV- świetlica

klasa V - sala nr 6

klasa VI - sala nr 10

Informacja dla rodziców w sprawie realizacji rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. –

 „Wyprawka szkolna”  ustanowionego uchwałą Rady Ministrów z dnia  23 czerwca 2015 r.

W roku szkolnym 2015/2016 w  szkole podstawowej pomoc w postaci dofinansowania zakupu podręczników przysługuje uczniom  klasy III:

1)  na podstawie kryterium dochodowego:

uczniom pochodzącym z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł netto

2) poza kryterium dochodowym:

uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę przekracza kryterium dochodowe, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej /Dz. U. z 2015 r. poz. 163 i 693), tj., gdy w rodzinie występuje m.in.: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa.

 Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, dopuszczonych do użytku szkolnego, będzie udzielana też  uczniom:

1) słabowidzącym,

2) niesłyszącym,

3) słabo słyszącym,

4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

5) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

6) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

7) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

8) z niepełno sprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1-7

posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - bez względu na dochód w rodzinie - uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do szkoły podstawowej -  z wyjątkiem klas I, II i IV.

 Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, za pośrednictwem pedagoga szkolnego. Druki wniosków do pobrania u pedagoga szkolnego.

Termin składania wniosków w szkołach – do 7 września 2015 r.

Do wniosku należy dołączyć :

- dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów.

- W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów –zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.

- W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia z niepełnosprawnością do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

-  W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia,  w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć uzasadnienie.

 Do rozliczenia wydatków poniesionych za zakup podręczników rodzice mają prawo złożyć:

- fakturę VAT

-  lub rachunek,

- paragon

- oświadczenie o zakupie podręczników

- w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także zakupu materiałów edukacyjnych.

W przypadku ww. oświadczenia należy podać informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio za zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. „Wyprawka szkolna”.

 Zwracamy uwagę na zakres wydatków kwalifikowanych w programie, nie obejmują one wydatków związanych z zakupem ćwiczeń, atlasów, słowników itp. wydawnictw.

Szczegółowe  informacje dotyczące Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. –„Wyprawka szkolna” można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/wyprawka-szkolna.

Jednocześnie przypominamy, że  w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ksawerowie udzielana jest pomoc materialna o charakterze socjalnym  w postaci stypendiów i zasiłków szkolnych dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Ksawerów. Wnioski w sprawie w/w pomocy należy składać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ksawerowie  ul. Kościuszki 3h pok.105 do dn. 15.09.2015

WNIOSKI DO POBRANIA 

WNIOSEK

WNIOSEK

 

 

  

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Pabianicach oferuje uczniom i rodzicom pomoc ONLINE.

Należy wejść na stronę poradni:  http://ppp-pabianice.webd.pl/ i znaleźć zakładkę POMOC ONLINE. Można tam uzyskać  pomoc całkowicie anonimowo, należy podać jedynie swój adres e-mail potrzebny dla uzyskania odpowiedzi od pracownika poradni.

Jeżeli rodzic chce się starać dla swojego dziecka o opinię o wydłużenie czasu na egzaminie szóstoklasisty musi skontaktować się z  Poradnią  najpóźniej do marca roku, w którym dziecko znajduje się w klasie 5. Poradnia wyznaczy wówczas termin badania dziecka.

Nowy rok szkolny

1 września 2015 roku o godz. 9.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015 / 2016 na boisku szkolnym.

O godz. 8.00 w kościele parafialnym odbędzie się msza święta.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Sieciaki 

 Dziecko w sieci

Rzecznik Praw Dziecka        

Fundacja Dzieci Niczyje

Centrum Edukacji Obywatelskiej